,,Stegarii” au deschis drum Aradului spre baraj : FC Braşov – UTA...

,,Stegarii” au deschis drum Aradului spre baraj : FC Braşov – UTA 2-3

0 496

În ultima etapă a ligii secunde de fotbal, FC Braşov nu a reuşit să-şi mulţumească suporterii, cedând pe teren propriu : 2-3, cu UTA. Meciul a fost alert, cu destule faze interesante la cele două porţi, dar şi cu un incident la peluza ocupată de galerii, unde, fani stelişti (!), înfrăţiţi cu galeria Aradului, i-au porvocat pe superterii ,,stegarilor” şi chiar a ieşit un conflict, stins însă după aproximativ 5 minute…Echipa din Arad avea nevoie de victorie, pentru a prinde barajul de promovare, ceea ce s-a şi întâmplat. UTA a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Man (min. 45) şi Tănase (min. 57). FC Braşov nu a cedat însă şi a reuşit egalarea, datorită golurilor înscrise de Rusu (min. 58) şi Avram (min. 75, din penalty).
De remarcat că FC Braşov putea să beneficieze de cel puâin o lovitură de la 11 m, atunci când oaspeţii au comis henţ ca lumina zilei în careu, nesancţionat de ,,centralul” Chivulete.fc Brasov
Finalul meciului a adus însă ceea ce doreau oapseţii, respectiv golul izbăvitor, care să le deschidă calea spre baraj, înscris în secundele de prelungire, când Manea a marcat cu capul, după un corner…
Cu scorul de 3-2, UTA speră, dar va avea de făcut faţă unui maraton, la propriu şi la figurat, urmând să joace, după ce se ştie acum, cu Dunărea Călăraşi şi apoi, dacă va trece mai departe, cu Voluntari, în deplasări de sute de km, în numai câteva zile! Pentru FC Braşov urmează termenul stabilit pentru declaratea sau nu a falimentului, 22 iunie, însă gazdele mai speră la o amânare şi apoi la…o minune…

FC Brașov: Iacob – Moraru, Istrofor, Marin, Negotei – Avram, Pană (Rusu), Vl. Munteanu, Andor (H. Popa) – Alupoaie – Buga (Manole).

În urma rezultatelor înregistrate în play-off, în această ultimă etapă (Baia Mare – Târgovişte 2-4 şi Mioveni – Gaz Metan mediaş 1-1), Gaz Metan promovează direct în Liga I, iar UTA va participa la barajul de promovare