Steaua s-a calificat in grupele Ligii Europa

0 256

Steaua Bucuresti grupare pregatita de tehnicianul Ilie Dumitrescu, a reusit sa obtina calificarea in grupele Europa League, dupa ce a invins pe Grasshopper Zurich cu scorul general de 5-4. In tur a fost 1-0 pentru Steaua, care a obtinut in retur o remiza la penalty-uri, scor 4-4. Scorul a fost deschis de Salatic, in minutul 77, meciul fiind trimis in prelungiri, apoi la penalty-uri. Stancu, Surdu, Anghelov si Latovlevic au marcat pe rand pentru Steaua, in timp ce Tatarusanu a parat doua lovituri ale elvetienilor, fiind eroul meciului.
La sfarsitul celor 90 de minute regulamentare de joc, scorul a fost 1-0 pentru elvetieni, meciul intrand in prelungiri.
Ajunsi la penalty-uri jucatorii Stelei si-au pastrat calmul si au transformat pe rand loviturile de departajare prin Stancu, Surdu, Anghelov si Latovlevic. Eroul Stelei a fost insa Tatarusanu, care a parat fenomenal doua executii ale evletienilor, ducandu-si echipa in grupele Ligii Europa.
Grasshopper Zurich: 27. Benito – 3. Paulinho, 4. Vallori, 6. Smiljanici, 2. Voser – 35. Salatici – 9. Lang (14. Hajrovici min. 46), 15. Cabanas (8. Abrashi min. 82), 28. Toko, 31. Zuber (25. Adili min. 72) – 7. I. Emeghara. Antrenor: Ciriaco Sforza.

Steaua: 12. Tatarusanu – 3. Emeghara, 4. Abrudan, 23. Geraldo, 14. Latovlevici – 5. D. Stoica (20. Angelov min. 55), 26. Bicfalvi – 8. Radut (91. C. Matei min. 83), 10. Cr. Tanase, 24. Surdu – 28. B. Stancu. Antrenor: Ilie Dumitrescu.