Chiar dacă ASA Tg. Mureş se distanţase la cinci puncte diferenţă în fruntea Ligii I de fotbal, campioana en titre, Steaua, echipa pregătită de calmul Gâlcă nu cedează. Astfel, steliştii au redus la tăcere Dinamo, în tradiţionalul derby cu iz de petarde şi scântei, învingând duminică seara, cu 3-1. Două din cele trei goluri ale învingătorilor au fost marcate din lovituri de la 11 m (discutabile), acordate de arbitrul Balaj. Marcatorii meciului au fost Stanciu (2, unul din penalty) şi Prepeliţă (din penalty), pentru Steaua, respectiv, Hatem Abd El Hamed, pentru ,,câini”. Caurmare, Steaua este acum la doar două puncte în urma echipei din Târgu Mureş şi orice se poate întâmpla în ultimele patru meciuri ale acestui campionat. Dincolo de spectacolul partidei, toată lumea a asistat şi la spectacolul din tribune, stricat de fanii echipei Dinamo, care au aruncat din greu cu petarde, meciul fiind interupt 20 de minute,în debutul reprizei a doua! Şi acum, ca dealtfel, mereu când apar astfel de incidente, se pune o întrebare firească : prin ce modalitate ajung oamenii cu petarde şi fumigene în tribune, când controlul la intrarile în stadion este necruţător?

Mai notăm în acestă rundă şi un rezultat favorabil echipei FC Braşov : „U” Cluj – Gaz Metan Mediaş 1-1, scor care îi menţine pe ,,stegari”deasupra liniei retrogradării…

Foto : fanatik.ro