După 1-1 la Bucureşti în prima manşă a turului trei preliminar din Champions League, Steaua şi Partizan Belgrad s-au confruntat în meciul decisiv la Belgrad, unde tribunele arhipline au creat o atmosferă de mare sărbătoare. Şi aşa a fost şi la final, după un meci cu mult suspans, adjudecat de sârbi, cu 3-2. Au marcat: Babovic (min. 8), Jevtovic (60), Zivkovic (69), Trujic (90)/ Muniru (min. 11), Hamroun (min. 33). Ratarea calificării a fost parafată de jucătorul Papp, cel care a greșit repetat, fiind coautor aproape la toate golurile sârbilor. Dacă anul trecut Steaua a ajuns în barajul acestei competiții, în acest sezon echipa campioană s-a cerut afară cu un pas mai devreme și va trebui să se lupte în play-off-ul Ligii Europa pentrua continua la nivel european. Chiar dacă echipa bucureşteană a condus cu 2-1 la pauză, nu a reuşit să facă faţă determinării proverbiale a echipei din Belgrad şi a ieşit din principala competiţiei europeană! Noi cu declaraţiile pompoase, înaintea meciului, ei cu puterea şi lupta, aducătoare de victorie şi de calificare….Sârbi au mai ratat şi un penalty, la scorul de 1-1, iar Steaua a avut şi o bară…Aşa s-a scris istoria acestui meci, în care ne-am lovit iaraşi de tenacitatea unei naţii, care a răzbit magistral în istorie şi, iată, în fotbal…

Steaua: Cojocaru – Alcenat, Papp, Varela, Toşca – Breeveld (72 Tudorie), Muniru – Popa, Hamroun (min.70 Iancu), Chipciu (min.51 Guilherme) – Tade . Varela a fost eliminat în minutul 48