Steaua, calificată în optimile Cupei României-Timişoreana

0 194
Fotbal: Steaua, calificată în optimile Cupei României-TimiÅŸoreana

Steaua BucureÅŸti s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României-TimiÅŸoreana la fotbal, după ce a învins formaÅ£ia de ligă secundă FCM Tg. MureÅŸ cu scorul de 3-1 (1-1), joi seara, pe stadionul ''Steaua'', într-un meci din ÅŸaisprezecimile de finală ale competiÅ£iei.

Steaua a deschis scorul prin Mihai Costea (13), care a transformat cu o ''scăriţă'' penalty-ul acordat pentru faultul lui Claudiu Pascariu la Andrei Prepeliţă.
SteliÅŸtii au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui GardoÅŸ (31 – două cartonaÅŸe galbene), iar mureÅŸenii au restabilit egalitatea în finalul primei reprize, după un corner, prin Dâlbea (39). În repriza secundă, Steaua a tranÅŸat soarta meciului în doar cinci minute, marcând prin muntenegreanul Nikolic (48), din centrarea lui Costea, ÅŸi din nou prin Mihai Costea (50), la cel mai bun meci al său de la venirea în Ghencea.