Steaua BucureÅŸti – Molde FK 2-0

0 348
Steaua BucureÅŸti a învins cu scorul de 2-0 (2-0) formaÅ£ia norvegiană Molde FK, joi seara, pe Arena NaÅ£ională din BucureÅŸti, în Grupa E a competiÅ£iei de fotbal Europa League.
Steaua a câÅŸtigat mai clar decât arată scorul, prin golurile lui Vlad ChiricheÅŸ (30) ÅŸi Raul Rusescu (32), dar a avut o bară (Latovlevici – 3) ÅŸi a ratat un penalty (Tănase – 58), pe lângă alte numeroase ocazii clare. Steaua a început tare meciul ÅŸi ocaziile au curs una după alta la poarta lui Molde, prima fiind una mare – bară Latovlevici (3). Peste trei minute, Tănase a trimis un ÅŸut-centrare, portarul a respins în faţă, dar Rocha a reluat foarte slab. Un moment de respiro al steliÅŸtilor a prilejuit ieÅŸirea scandinavilor din propria jumătate, iar Ekpo a tras peste poartă (8). În acelaÅŸi minut, Tănase i-a testat vigilenÅ£a lui Söderberg, dar acesta a fost pe fază. Chipciu a fost ÅŸi el aproape de gol (15), dar ÅŸutul său a fost respins de pe linia porÅ£ii de un fundaÅŸ. Szukala (28) a trimis cu capul peste transversală, o fază care a prevestit primul gol al Stelei, reuÅŸit de ChiricheÅŸ, cu o execuÅ£ie de excepÅ£ie – foarfecă (30). Norvegienii au acuzat ÅŸocul ÅŸi au primit un nou gol, marcat de Rusescu, din pasa lui Latovlevici (32). Până la pauză, Chipciu a creat panică în două rânduri la poarta lui Söderberg, în min. 35, când goalkeeper-ul lui Molde a prins mingea expediată de ÅŸeptarul stelist, ÅŸi în min. 37, când fundaÅŸii norvegieni au fost aproape de autogol. Debutul părÅ£ii secunde a fost mai echilibrat, dar în cele din urmă Steaua a reuÅŸit din nou să creeze pericol la poarta lui Molde, iar Costea a obÅ£inut un penalty (faultat de Simonsen), dar Cristi Tănase a executat modest ÅŸi Söderberg a respins. Tănase a mai ratat o bună ÅŸansă în min. 66, când ÅŸutul său a trecut pe lângă poartă. Molde a avut ÅŸi ea o ocazie în min. 68, dar TătăruÅŸanu a fost atent la ÅŸutul lui Johansen. M. Costea a avut ÅŸansa golului în min. 69, însă lovitura sa de cap a trimis mingea puÅ£in alături (69), pentru ca Söderberg să respingă ÅŸutul lui Tănase un minut mai târziu. Molde a avut o mare oportunitate în min. 72, când TătăruÅŸanu a scăpat mingea la o centrare, după care Szukala a blocat ÅŸutul lui Steenslid (72). Chipciu a irosit o mare ÅŸansă de gol în min. 82, când ÅŸutul său a ocolit de puÅ£in poarta norvegiană. Steaua a obÅ£inut o victorie importantă care o menÅ£ine pe primul loc în Grupa E, iar pe 8 noiembrie va juca revanÅŸa cu Molde, în deplasare.