Statistic, românii au fost furați 28 de ani de PNL, 20 de ani de PSD și 11 ani de UDMR !
„Mic curs intensiv de memorie politică pentru cetățeanul cu nervii tocați și factura mărită” 😌
După 1990, românul a fost condus, salvat, restructurat, austerizat, modernizat și taxat de aproape toate partidele care azi se înjură între ele la televizor de parcă s-au cunoscut ieri. 😄
Partidul Social Democrat a fost la putere mult timp și încă joacă rolul clasic: „Noi mărim pensii.” (după ce tot ei au golit bugetul de câteva ori)
Partidul Național Liberal explică mereu că repară economia… …deși a fost în guverne mai des decât a fost românul la dentist. 😌
Iar fostul Partidul Democrat, reciclat politic prin alianțe, fuziuni și schimbări de siglă, apare în poveste ca ingredientul secret: „Nu noi, dom’le… ceilalți!” (doar că „ceilalți” erau tot ei, dar cu alt logo)
Uniunea Democrată Maghiară din România rămâne performanța supremă a politicii românești: indiferent cine câștigă alegerile, ei găsesc mereu ușa de la guvern deschisă.
Un fel de Wi-Fi politic: se conectează automat. 😄
Și astfel, după 36 de ani:
aceiași oameni,
aceleași combinații,
aceleași promisiuni,
doar sloganul și culoarea afișului se schimbă.
Românul: „Vreau schimbare!”
Clasa politică: „Perfect. Schimbăm numele alianței”.

Autor: Șirin Valentina Șirin
Sursa: facebook.com




