Statistic, românii au fost furați 28 de ani de PNL, 20 de...

Statistic, românii au fost furați 28 de ani de PNL, 20 de ani de PSD și 11 ani de UDMR !

0 114

Mic curs intensiv de memorie politică pentru cetățeanul cu nervii tocați și factura mărită” 😌
După 1990, românul a fost condus, salvat, restructurat, austerizat, modernizat și taxat de aproape toate partidele care azi se înjură între ele la televizor de parcă s-au cunoscut ieri. 😄
Partidul Social Democrat a fost la putere mult timp și încă joacă rolul clasic: „Noi mărim pensii.” (după ce tot ei au golit bugetul de câteva ori)
Partidul Național Liberal explică mereu că repară economia… …deși a fost în guverne mai des decât a fost românul la dentist. 😌
Iar fostul Partidul Democrat, reciclat politic prin alianțe, fuziuni și schimbări de siglă, apare în poveste ca ingredientul secret: „Nu noi, dom’le… ceilalți!” (doar că „ceilalți” erau tot ei, dar cu alt logo)
Uniunea Democrată Maghiară din România rămâne performanța supremă a politicii românești: indiferent cine câștigă alegerile, ei găsesc mereu ușa de la guvern deschisă.
Un fel de Wi-Fi politic: se conectează automat. 😄
Și astfel, după 36 de ani:
aceiași oameni,
aceleași combinații,
aceleași promisiuni,
doar sloganul și culoarea afișului se schimbă.

Românul: „Vreau schimbare!”
Clasa politică: „Perfect. Schimbăm numele alianței”.

Autor: Șirin Valentina Șirin
Sursa: facebook.com

COMENTARII

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.