Spania este noua regina a lumii

0 346

Spania a reusit sa castige in premiera Campionatul Mondial de Fotbal dupa ce a invins Olanda in finala din Africa de Sud 2010, scor 1-0, singurul gol al meciului fiind inscris de Iniesta in a doua repriza de prelungiri.
Atacul din care s-a dat golul a fost pornit de la o greseala de arbitraj. Centralul a acordat aut de poarta Spaniei, in loc de un corner pentru Olanda. Olanda a evoluat in inferioritate numerica din minutul 109, Heitinga fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene. Spania a ajuns pentru prima oara intr-o finala de Cupa Mondiala si a castigat-o.
Eforturile disperate al spaniolilor de a inscrie in minutele de final s-au dovedit fara succes si meciul a intrat in prelungiri. Acestea au debutat cu o faza confuza in carel olandez, in aceeasi faza Iniesta si apoi Xavi cazand in suprafata de pedeapsa, ultimul dupa un fault al lui Heitinga, insa Howard Webb nu s-a induplecat sa indice punctul cu var. Pana la urma, golul victoriei a venit in minutul 117. Navas a scapat in viteza pe dreapta, minge a ajuns in stanga la Torres care a centrat perfect in careu pentru Iniesta. Acesta a preluat si a sutat cu sete la coltul lung, invingandu-l pe Stekelenburg.