Sisteme performante la Spitalul municipal Săcele

Sisteme performante la Spitalul municipal Săcele

0 53

Spitalul municipal Săcele va avea, în premieră, sisteme performante de sterilizare a aerului şi a aparaturii medicale, în urma implementării unui proiect, cu fonduri prin PNRR în valoare de peste 6 milioane de lei, de prevenire şi combatere a infecţiilor nosocomiale.

Managerul unităţii medicale, Emil Mailat, a anunţat într-o conferinţă de presă, că acesta este unul dintre cele trei proiecte cu fonduri nerabursabile pe care spitalul le-a implementat, respectiv sunt în derulare. Conform directorului medical, dr. Octavian Barbu, cea mai mare parte a echipamentelor care vor fi amplasate în fiecare salon şi aproximativ 200 de dozatoarele de dezinfectant cu senzori – sunt o premieră pentru spital. Potrivit managerului spitalului, Emil Mailat, rata infecţiilor nosocomiale la nivelul unităţii medicale se menţine între 2% şi 3 %, în media naţională.

D.D.

COMENTARII

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.