Simona Halep s-a calificat spectaculos în optimi, la Madrid

0 175

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de tenis de la Madrid. Jucătoarea noastră a învins-o, după un meci echilibrat doar în primul set, pe britanica Johanna Konta, scor 7-5, 6-1. Jucătoarea noastră a fost condusă în primul set cu 3-1, dar a găsit resursele necesare să reechilibreze partida și să ducă setul în prelungiri, pe care nu le-a mai ratat. Halep, numărul 3 mondial, a obţinut victoria cu numărul 20 în acest sezon.

,,A fost un meci dificil, pentru că ea are foarte multă încredere în jocul ei. În setul secund mi-am găsit ritmul şi sunt fericită pentru că am obţinut victoria. Am fost răcită, nu sunt chiar 100%, încerc să stau liniştită. Nu o cunosc pe Kuzmova, nu am jucat contra ei, nu-i ştiu stilul. Voi urmări câteva imagini cu ea. Vreau doar să mă concentrez asupra mea”, a spus Simona Halep, la finalul partidei cu Johanna Konta.

În turul III, Halep se va duela cu Viktoria Kuzmova, ocupanta locului 45 în ierarhia mondială. Jucătoarea din Slovacia a eliminat-o în turul secund pe Carla Suarez Navarro, din Spania (locul 27 WTA).