Simona Halep s-a calificat în sferturi la Eastbourne

0 245

Simona Halep (7 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne, după un meci deloc ușor, în faţa slovenei Polona Hercog (60 WTA). Partida a durat aproximativ două ore şi a avut nevoie de set decisiv, încheindu-se, totuși, cu o victorie a jucătoarei noastre : 6-1; 4-6; 6-3. Meciul cu Hercog a fost destul de complicat, mai ales în setul secund, pe care slovena şi l-a adjudecat. În primul set, Halep a condus clar, cu 4-0 și nu a avut emoții. Nimeni nu prevestea ce avea să se întâmple în setul secund, când Hercog a intrat mult mai motivată. Totul s-a decis la mijlocul setului şi pe final, când s-au făcut trei break-uri, unul mai mult pentru Hercog, care a egalat pe tabelă după un 6-4. Românca și-a dat drumul la jocul de metronom în setul decisiv, când agresivitatea şi procentajul bun de pe primul serviciu au făcut diferența, iar Simona Halep s-a calificat în sferturi.

La finalul partidei, Simona Halep a spus :  ,,A fost un meci greu, ştiam că adversara mea joacă bine, a trebuit să fiu atentă, nu ştii la ce să te aştepţi pe iarbă. Am fost puternică pe picioare şi am greşit puţine puncte. Îmi place să joc aici, la Eastbourne. Sper să joc mai bine decât acum doi ani. Vreau să fiu concentrată la ce am de făcut.

Greul de abia acum va începe pentru Simona, pentru că după două partide ,,de încălzire”, Halep va da, în runda următoare, peste o jucătoare de top 10 WTA, Angelique Kerber (Germania; 5 WTA).