Simona Halep a trecut cu bine şi de al doilea meci din 2016, adică de sferturile de finală ale turneului de la Sydney, învingând-o ăn această dimineaţă pe Karolina Pliskova. Halep s-a impus in două seturi, la capătul unui meci de o oră şi 38 de minute. Halep şi-a dominat adversara în primul set, după care a avut o uşoară cădere în actul secund şi a prmis adversarei să capete curaj. Finalul celui de-al doilea set a fost însă jucat magistral de româncă, Simona valorificându-şi a doua minge de meci. Scor final : 6-4, 7-5, pentru Simona Halep, care face pasul decisiv spre semifinalele competiţiei. Foarte importantă a fost în finalul meciului discuţia Simonei cu antrenorul său, la scorul 5-4 pentru jucătoarea noastră. Extrem de relaxat, australianul i-a transmis Simonei să joace detaşat, gândindu-se că momentele importante ale carierei sunt în faţă.Au urmat momente bune de joc ale Simonei şi, cu toate că Pliskova a încercat imposibilul, Simona a trecut linia de sosire a meciului. Simona Halep ajunge astfel în semifinale la Sydney, primul sau turneu din 2016, unde o va întâlni puternica Svetlana Kuznetsova. Aceasta a trecut în primul sfert de finală de Sara Errani.