Simona Halep s-a calificat în optimi, la Madrid, împotriva jucătorei chineze Saisai...

Simona Halep s-a calificat în optimi, la Madrid, împotriva jucătorei chineze Saisai Zheng

0 250

Simona Halep (România, 3 WTA) a trecut duminică de chinezoaica Saisai Zheng (57 WTA), la turneul de la Madrid. Scorul, 6-0, 6-4, spune totul despre evoluția celor două combatante. A fost un meci aproape perfect pentru a treia favorită a competiției, care s-a impus după o oră și 20 de minute de joc. Simona a început în forță și a câștigat primele 9 game-uri ale partidei, dar Saisai a devenit periculoasă în setul secund. Halep a forțat însă în momentul în care Zheng a servit pentru a rămâne în meci și a obținut calificarea cu stil, fructificând prima minge de meci: 6-0, 6-4.

Simona Halep s-a calificat astfel în optimile turneului madrilen. Adversara jucătorei noastre în optimi se va alege între Elise Mertens (Belgia, favorită 13) și Elena Rybakina (Kazahstan, 22 WTA).