Simona Halep s-a calificat în optimi la Australian Open, unde o va...

Simona Halep s-a calificat în optimi la Australian Open, unde o va întâlni, într-un meci revanșă, pe Iga Swiatek, din Polonia

0 452

Simona Halep (România, 2 WTA) a învins-o vineri, scor 6-3, 6-1 cu Veronika Kudermetova (Rusia, 36 WTA), în turul 3 la Australian Open și s-a calificat astfel în turul 4, optimi de finală. Halep a jucat foarte solid și nu ne-a mai dat emoții, așa cum a făcut-o în turul secund, cu Ajla Tomljanovic! Simona a avut nevoie de o oră și 18 minute pentru a o învinge pe Veronika, primul cap de serie cu care s-a confruntat la Melbourne.

Jucătoarea noastră a câștigat, totodată, o bătălie importantă pentru menținerea pe locul 2 WTA. Victoria reușită de Simona în turul al treilea a fost crucială, întrucât o eventuală eliminare prematură a constănțencei i-ar elibera drumul niponei către titlu. Ținând cont că Osaka este singura jucătoare cu șanse să o întreacă pe Halep, românca nu poate părăsi podiumul WTA la finalul competiției. Locul 1 mondial este acontat de Ashleigh Barty indiferent ce se întâmplă la Australian Open

Adversara Simonei Halep (România, 2 WTA) din optimile Australian Open, este Iga Swiatek (Polonia, 17 WTA), a scris istorie după ce a triumfat la Roland Garros, învingând-o pe româncă în lupta pentru sferturi.

Iga Swiatek (19 ani) este o jucătoare de tenis aflată în plină ascensiune, ce a devenit sperietoare pentru adversarele din circuitul WTA! În ultimul meci direct cu Simona Halep (29 de ani), poloneza a produs marea surpriză, scor 6-1, 6-2 în optimile de finală de la Roland Garros 2020.