Simona Halep s-a calificat în finală, la Madrid! Halep vs Bencic 6-2,...

Simona Halep s-a calificat în finală, la Madrid! Halep vs Bencic 6-2, 6-7(2), 6-0)!

0 387

Simona Halep (3 WTA, 27 de ani) s-a calificat în finala turneului de la Madrid, după ce a învins-o pe elveţianca Belinda Bencic, scor 6-2, 6-7(2), 6-0, la capătul unui meci cu de toate.
Halep a avut momente dificile doar în setul al doilea, când a luptat de la egal la egal cu adversara și a cedat, destul de clar, în prelungirile setului.
Apoi, în setul al treilea, cel decisiv, Simona a revenit la jocul ei solid, deteminat, fără inhibiții și și-a spulberat adversara.

Simona Halep a câştigat turneul de la Madrid în 2016 şi 2017, iar acum este într-o nouă finală, în care va juca împotriva câştigătoarei partidei Slaone Stephens (SUA, 8 WTA) – Kiki Bertens (Olanda, 7 WTA).

Declarații după meci
,,Mă simt puţin obosită, normal, a jucat foarte rapid şi a trebui să fiu pregătită pentru fiecare minge. După setul doi, m-am liniştit şi am vrut să-mi deschid terenul mai mult pentru că am stat prea în spate.
Încerc să dau tot ce pot atunci când intru pe teren, sunt foarte motivată când vin la Madrid. Întotdeauna am jucat cel mai bun tenis al meu aici. Nu sunt la sută la sută, dar e din ce în ce mai bine la fiecare meci.
Sunt foarte mulţumită de felul în care am jucat. O finală este o finală, e diferită. Va trebui să mă concentrez cum am făcut toată săptămâna. Nu pun presiune pe mine, vreau doar să mă simt bine şi să încerc să câştig„, a spus Simona Halep, la DigiSport, la finalul victoriei obţinute cu Bencic.

Simona Halep va juca în finala de sâmbătă cu învingătoarea partidei dintre americanca Sloane Stephens, locul 8 WTA, şi olandeza Kiki Bertens, locul 7 WTA.
Pentru calificarea în finală, Simona va primi 608.700 de euro şi 650 de puncte WTA. Câştigătoarea trofeului va primi 1.202.520 de euro şi 1.000 de puncte WTA.
Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organizat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi (a fost eliminată de Karolina Pliskova). În 2014, Halep a jucat prima finală la Madrid Open, una pierdută în faţa rusoaicei Maria Sharapova.
Dacă va câștiga sâmbătă trofeul de la Madrid, Halep va reveni pe locul întâi în clasamentul WTA (acolo unde se află în acest moment Naomi Osaka).

Unul din cele mai frumoase puncte obtiunte, după Raliu superb câștigat de Simona Halep cu un voleu.