Simona Halep s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală la Madrid,...

Simona Halep s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală la Madrid, după 6-0, 6-0, cu slovaca Kuzmova !

0 142

Jucătoarea de tenis Simona Halep, numărul 3 mondial, a ajuns în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, după ce a trecut de slovaca Viktoria Kuzmova, cu scorul 6 -0, 6-0. Reprezentanta României a avut nevoie de doar 44 de minute pentru acest success, în faţa jucătoarei de pe locul 46 mondial. Halep, campioană la Madrid în 2016 şi 2017, şi-a asigurat un cec de 160.920 de euro şi 215 puncte WTA. Simona va juca în sferturile de finală contra învingătoarei dintre australianca Ashleigh Barty şi kazaha Iulia Putintseva.

,,A fost un meci bun pentru mine, pentru că se joacă repede aici, pe această suprafaţă. Ajută mult stilul de joc pe care îl am. Am dominat meciul, am simţit loviturile. Nu cred că a fost nici cel mai bun meci al ei, e un turneu mare şi joacă împotriva adversarilor de top. Ştiu cum e, pentru că şi eu am fost acolo. Mai am un meci de dublu, mai joc azi şi sper să câştig şi acolo. Oricum, mă bucur să mă întorc în sferturi aici, pentru că e unul dintre turneele mele preferate”, a declarat Simona Halep, citată de DigiSport.