Simona Halep, o nouă demonstrație de tehnică și o calificare în sferturi...

Simona Halep, o nouă demonstrație de tehnică și o calificare în sferturi la Madrid!

0 369

Simona Halep a făcut spectacol la Madrid și a ajuns în sferturile de finală, după victoria clară cu Cori Gauff, scor 6-4, 6-4. Un break a făcut diferența în primul set, iar în setul al doilea, chiar dacă a fost condusă cu 1-4, a recuperate admirabil și nu a mai cedat vreun game, până la victorie. A fost un meci tehnic, solid, în care Simona s-a descurcat foarte bine, ca în vremurile în care ocupa fotoliul de lider al WTA. Pentru Simona Halep urmează un examen extrem de dificil, deoarece o va avea ca adversar în sferturile de finală de la WTA Madrid pe tunisianca Ons Jabeur, cap de serie numărul 8 și locul 10 WTA. Partida se va disputa, cel mai probabil, miercuri, 4 mai.

Jabeur a trecut în optimi de elevețianca Belinda Bencic, favorită 11, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-2, după aproape două ore, într-un meci care a fost întrerupt înaintea decisivului din cauza ploii care a căzut în capitala Spaniei.

La finalul meciul câștigat în fața americancei Cori Gauff, Simona Halep s-a arătat mulțumită de nivelul de joc pe care l-a arătat:

,,Am simțit că am jucat ce trebuia să joc, în al doilea set a jucat ceva mai bine, dar am revenit bine, am contrat-o și… da, am jucat ce mi-am propus. Vreau să fiu concentrată la fiecare meci în parte. E un altfel turneu acum. Amintirile sunt frumoase, dar mai e mult până la finală”, a declarat Halep.