Simona Halep este în sferturi la Moscova

0 399

Simona Halep (19 WTA) a trecut de Veronika Kudermetova (Rusia, 32 WTA), scor 6-1, 7-6(4), după o oră și 44 de minute de joc și s-a calificat în sferturile turneului WTA 500 de la Moscova. Meciul a fost echilibrat doar în setul al doilea, deosebit de palpitant. Veronika a schimbat tactica în manșa secundă și a atacat mult mai controlat, creându-i ceva probleme Simonei. Halep s-a concentrat în tie-break și a fructificat prima minge de meci, obținând un success meritat. Halep i-a fost superioară rusoaicei, învingând-o pentru a doua oară în acest sezon. Simona va juca vineri cu Maria Sakkari (Grecia, 7 WTA), pentru un loc în semifinale