Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul 3 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Cincinnati din SUA, dotat cu premii în valoare totală de 2.400.000 dolari, învingând-o noapte trecută, în trei seturi, 4-6, 6-4, 6-2, pe nemțoaica Andrea Petkovic, cap de serie numărul 15. Halep, s-a impus după un meci aprig, care a durat nu mai puțin de două ore și 42 de minute, făcând dovada unei schimbări de stil şi ritm, după accidental de la Toronto. Jucătoarea româncă, a treia favorită a turneului, o va avea ca adversară în meciul următor pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, care a beneficiat în optimi de abandonul Victoriei Azarenka din Belarus. Scorul intalnirilor directe este 4-0 in favoarea lui Halep, care nu a pierdut decat un singur set in fata adversarei din Rusia.

,,A fost foarte dificil. Am vrut să câştig meciul şi sunt foarte fericită că am reuşit să rămân concentrată. Am vorbit mult în teren, dar e ceva normal pentru minte”, a spus Halep în interviul acordat pe teren, după victoria cu Petkovic.

Accederea în sferturile de finală îi asigură reprezentantei țării noastre un cec în valoare de 57.380 dolari și 190 puncte WTA.