Simona Halep, dupa cel mai bun joc din turneu, în semifinale la...

Simona Halep, dupa cel mai bun joc din turneu, în semifinale la Miami

0 629
Simona Halep continuă parcursul de excepţie la Miami. Azi noapte, jucătoarea noastră a făcut o adevărată demonstraţie de forţă şi inteligenţă şi a trecut de americanca Sloane Stephens,  in ultimul sfert de finală programat la ,,Miami Open” Halep a castigat cu 6-1, 7-5 şi s-a calificat, după o oră şi 15 minute, în semifinale, unde o aşteapta deja Serena Williams, pentru o reeditare a finalei de la Turneul Campioanelor.
Meciul cu Sloane Stephens a debutat în forţă pentru jucătoarea noastră, iar primul set a fost fără istoric.
A urmat al doilea set, după acelaşi tipar, cu Simona la cârma jocului, conducând autoritar, cu 3-0. Apoi, Sloane a revenit din senin şi a egalat la 3.
Egalitatea s-a menţinut pana la 4-4, după care jucătoarea de peste Ocean a ajuns, pentru prima dată în acest set, în avantaj : 5-4! A fost momentul în care Simona Halep a apăsat acceleraţia şi şi-a spulberat adversara, cu trei game-uri fără replică : 7-5.

La interviul de după partidă, Simona Halep s-a referit şi la meciul care urmează, cu Serena: ,,Am jucat repede, am jucat unul dintre cele mai bune meciuri ale mele. Ea a revenit spectaculos după ce a schimbat tactica, dar sunt fericită că am câştigat. N-am nimic de pierdut în meciul din semifinale. Serena e numarul unu mondial. Voi juca fără emoţii şi voi spera pe teren în şansa mea. Îmi voi aminti toată viaţa acel meci de la Singapore. În finală n-am mai crezut că pot repeta acea victorie, dar mâine cred că pot câştiga din nou
Constănțeanca și-a asigurat un cec de 220.230 dolari și 390 puncte WTA prin calificarea în semifinale.

Istoric Halep 2015
Halep are o singură înfrângere în acest sezon în circuitul WTA, în sferturi la Australian Open, de atunci legând 15 victorii consecutive, ce i-au adus titlurile de la Dubai și Indian Wells, iar acum este în cursă pentru al patrulea al anului (primul a fost la Shenzhen).
Halep și Serena Williams (33 ani) ar fi trebuit să se întâlnească în semifinalele turneului de la Indian Wells, dar americanca s-a retras cu puțin timp înaintea meciului din cauza unei accidentări la genunchiul drept.
Serena a învins-o de pe Halep, în 2011, în turul al doilea la Wimbledon, cu 3-6, 6-2, 6-1, în 2013, la Roma, în semifinale, cu 6-3, 6-0, și la Cincinnati, în sferturi, cu 6-0, 6-4, și anul trecut la Turneul Campioanelor, de la Singapore, în finală, cu 6-3, 6-0.
Simona s-a impus în faza grupelor la Turneul Campioanelor, cu 6-0, 6-2, la care se adaugă victoria fără joc de la Indian Wells.
Confruntarea cu Serena Williams va avea loc în această seară (vineri dimineaţa, de la 4,00, în Romania).