Simona Halep ajunge pe locul trei mondial!

0 174

Simona Halep va ocupa poziţia a treia în clasamentul tenisiului feminin mondial, urmând ca Petra Kvitova să urce pe treapta secundă. Sportiva din Cehia a învins-o, vineri, cu 2-6, 6-2, 6-3, pe letona Anastasija Sevastova (13 WTA) şi s-a calificat în semifinalele turneului de la Stuttgart. În urma acestui succes, Kvitova strânge 5.730 de puncte, iar Simona rămâne cu 5.682 de puncte. Situația a fost favorizată și de faptul că Halep a ales să nu participe la competiţia de la Stuttgart, ea acuzând o stare de oboseală avansată în urma efortului uriaş depus la Fed Cup.
Simona era pe locul doi în 31 martie, când o depăşise pe Kvitova, iar în acest an a fost doar în ianuarie pe prima poziţie, de la data de 27 ianuarie, Osaka fiind lider. Cert e că după Sărbătorile de Paşte, Simona se va întoarce în circuit, de la data de 6 mai urmând a se desfăşura turneul de la Madrid.