Surpriză de proporții la Australian Open, primul turneu de mare Slem al anului : Simona Halep (favorită 2) a pierdut ruşinos, scor 4-6, 3-6, în faţa chinezoaicei Shuai Zhang (133 WTA) şi a părăsit încă din prima rundă turneul! Chinezoaica a câștigat după doar 79 de minute de joc, un meci în care a fost mereu pe fază, a alergat mult, fără să obosească și și-a dominat clar adversara! Simona a dat primele semne de nesiguranță încă din startul meciului, pentru că adversara a condus cu 4-0 în primul set! Partida s-a încheiat aşa cum a început, cu o lovitură câştigătoare a numărului 133 WTA, care în setul secund a reuşit cinci game-uri consecutive, revenind de la 1-3 la 6-3. Simona părăseşte turneul ruşinos, după un meci în care a pierdut în fața unei jucătoare venită din calificări, pe care, în urmă cu trei ani o învinsese categoric…