Simona Halep a fost eliminată de la Australian Open; ambele semifinale s-au...

Simona Halep a fost eliminată de la Australian Open; ambele semifinale s-au încheiat cu același scor : 7-6, 7-5!

0 288

Simona Halep a pierdut meciul cu Garbine Muguruza, din semifinalele Australian Open 2020. Momentul decisiv s-a consemnat la finalul primului set. La scorul de 6-5 pentru Halep, jucătoarea noastră a ratat două oportunități de a închide setul, situație speculată de jucătoarea din Spania, care a egalat la 6 și a trimis setul în tie break. Chiar și în prelungirile setului, Halep a mai avut două mingi de set, ratate. Muguruza s-a apărat exemplar și a reușit să câștige primul set, cu 7-6. În al doilea set, Halep a condus cu 4-2, însă jucătoarea din Spania a revenit, a egalat, după care a fost prima în partidă, în ciuda unor încercări ale jucătoarei noastre de a reveni. Scor final : Garbine Muguruza – Simona Halep 7-6, 7-5. Jucătoarea din Spania se va confrunta în ultimul act al turneului australian cu Sofia Kenin, din SUA, care a trecut, surprinzător, de numărul unu mondial, australianca Ashleigh Barty, cu 7-6, 7-5.

Cu toate că a pierdut, Simona Halep primește 780 de puncte, din postura de semifinalistă la Melbourne. Astfel, ea va avea un plus de 540 de puncte la actualizarea de luni, 3 februarie, şi va ajunge la 6.101 puncte, ceea ce înseamnă că va urca pe locul doi în clasamentul WTA. O depăşeşte pe Karolina Pliskova, care a fost eliminată în turul 3 şi pierde astfel nu mai puţin de 650 de puncte. Jucătoarea din Cehia rămâne cu 5.290 de puncte, pe locul 3 WTA.