Simona Halep a câștigat primul meci din 2020 și calificat în sferturile...

Simona Halep a câștigat primul meci din 2020 și calificat în sferturile de finală ale turneului de la Adelaide

0 214

Simona Halep a câştigat, marţi, primul său meci de simplu din 2020, după 6-4, 7-5 cu australianca Ajla Tomljanovic şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Adelaide din Australia, dotat cu premii totale de 848.000 dolari. Simona a fost inspirată în fiecare final de set și a debutat cu dreptul în noul sezon.

„A fost un meci greu, cu siguranţă. De fapt mă aşteptam la asta pentru că am mai jucat de două ori împotriva ei şi ambele partide au fost foarte grele. Sunt foarte fericită că am trecut, este foarte important să câştigi primul meci al anului. Am muncit din greu şi sunt foarte fericită de victorie. Întodeauna este dificil primul meci. Chiar dacă te antrenezi din greu săptămâni la rând nu e ca atunci când joci meciuri oficiale, aşa că este dificil să intri pe teren şi să fii conectată la fiecare punct pe care îl joci. Am fost un pic obosită în setul al doilea, dar este normal, voi încerca să mă recuperez pentru următorul meci şi să joc cel mai bun tenis. Voi merge la spa, la masaj şi mă voi relaxa în camera mea, a declarat Simona Halep, la finalul partidei.

Sportiva noastră va evolua, joi, în faza  sferturilor de finală, cu Arina Sabalenka, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 6, beneficiară a unui wild card, sau cu americanca Bernarda Pera, locul 70 WTA, venită din calificări.