Sepsi Sf. Gheorghe, FCSB, Poli Iași și Dinamo, semifinalistele Cupei României la...

Sepsi Sf. Gheorghe, FCSB, Poli Iași și Dinamo, semifinalistele Cupei României la fotbal

0 210

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe este surpriza Cupei României la fotbal, după ce a ajuns în semifinalele competiției, învingând, în sferturile de finală, în deplasare, formaţia de ligă secundă Petrolul Ploieşti, scor 1-0 (1-0).
Covăsnenii au ajuns în premieră în penultima fază a competiţiei, graţie golului marcat de Andrei Dumiter (35). Meciul a fost întrerupt, pentru circa zece minute, în minutul 89 de arbitrul Iulian Călin, din cauza scandărilor xenofobe ale spectatorilor.
Sepsi OSK a fost a doua echipă calificată în careul de aşi al Cupei României, după Dinamo Bucureşti, care a trecut cu acelaşi scor (1-0) de Academica Clinceni.
Într-un alt sfert de finală, Politehnica Iaşi – Universitatea Craiova 3-2, după o partidă disputată, în care Craiova a marcat de două ori, revenind de la 0-2, dar nu a fost suficient, pentru că moldovenii au ănscris în ultimele secunde golul calificării în semifinale.

În ultimul meci al sferturilor, FC Hermannstadt şi FCSB au generat o dispută cu suspans. Echipa din Sibiu a condus cu 1-0, apoi FCSB a egalat (min. 84), grație unui autogol, după care eternul Coman a marcat în chiar min. 90 și a dus fCSB în semifinalele Cupei României!

Așadar, Sepsi Sf. Gheorghe, FCSB, Poli Iași și Dinamo sunt calificate în semifinalele Cupei României.