Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat Cupa României la fotbal

0 140

Sepsi OSK Sf.Gheorghe a cucerit, pentru al doilea an consecutiv, trofeul Cupei României la fotbal, după ce a învins, miercuri seara, în finala de la Sibiu, pe Universitatea Cluj, cu scorul de 5-4, după loviturile de departajare. La finalul celor 90 minute regulamentare de joc și a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0. Portarul Roland Niczuly a fost eroul covăsnenilor, reușind să apere trei penalty-uri.

Sezonul trecut, Sepsi OSK a câștigat trofeul, după victoria cu 2-1 în fața echipei FC Voluntari.

Astfel, Supercupa României se va disputa anul acesta între Farul Constanța, câștigătoarea Superligii și Sepsi, care a triumfat în Cupa României.