Sepsi a promovat în Superligă

Sepsi a promovat în Superligă

0 68

Formația covăsneană revine în primul eșalon al fotbalului românesc după doar un an, promovare asigurată după remiza din ultima etapă, 1-1 acasă, cu Chindia Târgoviște.

Sepsi Sf. Gheorghe, echipa pregătită de Ovidiu Burcă a avut parte de un meci complicat, în care dâmbovițenii au respectat competiția și au jucat la victorie. La 11 minute de la debutul reprizei a doua, Ignacio Heras a dat lovitura pentru echipa pregătită de Ovidiu Burcă. După mai multe momente de dominare ale gazdelor, oaspeții au restabilit egalitatea în 77 prin grecul Doumtious, jucător fost la Petrolul, printr-o lovitură de cap excelentă.

Pe final, oaspeții și-au trecut în cont o ocazie uriașă, după ce Florea a reluat puțin pe lângă cu capul din câțiva metri. Partida s-a terminat, în cele din urmă, la egalitate, iar suporterii covăsneni au răsuflat ușurați.

În luptă pentru promovare s-a mai aflat și FC Voluntari. Echipa ilfoveană a prelungit suspansul până în ultima rundă după victoria cu 4-2 pe terenul Stelei.

Voluntari a terminat play-off-ul la egalitate de puncte (64) cu Sepsi. Covăsnenii au fost avantajați deoarece au terminat sezonul regulat pe o poziție superioară, 2 față de 5. Astfel, Corvinul și Sepsi sunt echipele care au promovat direct, în timp ce FC Voluntari și Chindia Târgoviște vor participa la barajul cu adversarele care urmează să fie stabilite după partidele din seara de luni din SuperLiga. Voluntari ar putea să joace barajul cu Hermannstadt, iar Tîrgoviște cu Farul sau Petrolul, duble foarte grele  pentru echipele din liga secundă.

D.D.

COMENTARII

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.