Sala de sport a şcolii generale numărul 3 din Râşnov, a găzduit în weekend a doua ediţie a Cupei Muşchetarul la sabie, competiţie rezervată copiilor şi cadeţilor. Sportivii de la CSM Braşov, au avut încă odată prestatii remarcabile. Astfel, întrecerea rezervată băieţilor la categoria U 11, a fost câştigată de Norbert Cărămidaru.  La fete – categoria U 13, Vanessa Danciu a făcut un concurs foarte bun şi a ajuns pînă în finală, acolo unde a fost învinsă la limită (10-9) de Ilinca Pantiş (Riposta Bucureşti). Legitimată la Steaua, braşoveanca Bianca Statie a fost cea mai bună la categoria U11. Ceilalti câştigători au fost: U 13 băieţi-Radu Niţu- Riposta Bucureşti, U 17 fete – Alesia Vrabie-CSM Iaşi, U 17 băieţi – Matei Aniculoesei-Steaua. Campioana naţională, Diana Creţu (CSM Braşov) a terminat la categoria U 17 pe locul 5, acelaşi loc fiind ocupat şi de Ana Maria Botezatu la categoria U 13. Sportivii de la CSM Braşov sunt antrenaţi de Marius Gălăţanu.

În cele două zile de concurs, au fost prezenţi pe planşe 120 de sportivi, de la cele mai importante cluburi de profil din România, dar şi din Ucraina. Competiţia a fost organizată de ASC Muschetarul Braşovean, sub egida Federaţiei Române de Scrimă, cu sprijinul Primăriei Râşnov.