Rusul Medvedev a câștigat Turneul Campionilor 2020, la tenis

0 21

Surpriză la Londra, la ediția atipică a Turneului Campionilor la tenis. Surpriză, datorită unor prezențe neașteptate în ultimul act al competiției așilor tenisului mondial, după ce Nadal sau Djokovic au fost eliminați. Finaliștii Turneului 2020 au fost Daniil Medvedev (Rusia, 4 ATP) și Dominic Thiem (Austria, 3 ATP). Primul a câştigat în premieră Turneul Campionilor, după o revenire spectaculoasă, scor 4-6, 7-6(2), 6-4. Meciul a fost disputat, interesant, rusul dovedindu-și clasa la serviciul ca din tun, iar austriacul arătând multă imaginație, dar greșind copilărește de mai multe ori, ceea ce i-a dat apă la moară rusului.

Finala de la Londra a reprezentat asaltul tinereții, în fața experienței, semn că schimbul de generații este din ce în ce mai aproape și în sportul alb. Medvedev are 24 de ani și a obținut cea mai răsunătoare victorie din cariera de până acum.  Cea mai bună clasare a carierei era, înaintea acestei finale, locul 4 mondial. A câștigat 7 titluri ATP și a disputat finala de Mare Șlem de la US Open în 2019, pierdută în 5 seturi la Rafael Nadal. Nadal, Djokovic sau Federer au fost în prim plan, rămân, în continuare în atenția iubitorilor acestui sport, dar momentele de tipul celor de la Londra, prefațează asaltul unor figuri noi, spre vârful ierarhiei mondiale…