Românul Nicholas David Ionel a câștigat finala de dublu – juniori, la...

Românul Nicholas David Ionel a câștigat finala de dublu – juniori, la Australian Open

0 245

Și totuși, România are un campion la Melbourne! Nicholas David Ionel a produs o mare surpriză la Australian Open și a câștigat trofeul pus la bătaie la proba de dublu masculin, alături de elvețianul Leandro Riedi. Juniorul în vârstă de 17 ani, care ocupă locul 552 ATP și colegul său, au câștigat proba de dublu masculin în fața perechii Mijolak Lorens (Polonia)/ Karlis Ozolins (Letonia), scor 6-7, 7-5, 10-4. Partida a durat o oră și 20 de minute și România a bifat primul titlu câștigat vreodată la Australian Open.

Jucătorul de tenis din România face parte din Academia de Tenis Patrick Mouratoglou și a fost invitat să participe la un stagiu care a avut loc la Boca Raton Resort & Club din Florida.

Mai mult, Nicholas David Ionel s-a pregătit în timpul stagiului din Florida și cu Cori Gauff (67 WTA), cea care a ajuns până în optimile de finală de la Australian Open 2020 în proba de serioare și care este marea speranță a tenisului american.

În altă ordine de idei, sâmbătă, este programată la Australian Open finala în proba de simplu, feminin, Sofia Kenin – Garbine Muguruza (ora 10,30, ora României), iar duminică marea finală a băieților, care va încheia primul turneu de Mare Slem al anului, Novak Djokovic – Dominic Thiem (ora 10,30)