România, victorie clară cu Malta, în preliminariile EURO 2020; Chipciu, eliminat, Contra,...

România, victorie clară cu Malta, în preliminariile EURO 2020; Chipciu, eliminat, Contra, supărat

0 211

În preliminariile EURO 2020, echipa României a evoluat în deplasare cu Malta și a reușit o victorie clară, 4-0, care vine după egalul din Norvegia (2-2) și îi aduce pe tricolori la egalitate de puncte cu Suedia, în Grupa F.  Tricolorii au făcut diferența contra Maltei în prima repriză (era 3-0 la pauză), succesul (4-0) fiind vital pentru pozițiile fruntașe din Grupa F de calificare la Euro 2020. Pușcaș (dublă), Chipciu (eliminat în minutul 81) și Dennis Man au punctat pentru România, însă nu e cazul să ne îmbătăm totuși cu apă rece.

Este o victorie importantă în ecuația calificării, dar venită în fața unui adversar modest, care are șanse minime să încurce pe cineva în această grupă în afara Insulelor Feroe. Rămân însă eliminarea lui Chipciu, dar și accidentarea serioasă a lui Nedelcearu.

Pe 5 septembrie, echipa lui Cosmin Contra se va duela pe teren propriu cu Spania.

Selecționerul Cosmin Contra s-a declarat mulțumit de jocul „tricolorilor” în meciul câștigat în Malta, scor 4-0, însă spune că e foarte supărat pe Alexandru Chipciu pentru cartonașul roșu pe care l-a luat în ultimele 10 minute de joc. Fotbalistul va lipsi în meciul cu Spania.
„Aveam nevoie de minimum 4 puncte din această dublă. Această victorie ne dă șansa să depinde de noi în continuare. În a doua repriză n-am mai avut inspirația din prima repriză. Deocamdată suntem în grafic, nu stăm la mâna nimănui. Sunt supărat pe această eliminare a lui Alex Chipciu. Din punctul meu de vedere, am găsit un jucător bun în el, ca fundaș dreapta. Am fost inspirat cu el acolo. E un fundaș lateral care face atât faza de apărare, cât și cea de atac. Avem și alți jucători la națională care-l vor înlocui”, a declarat Contra.

România: Tătăruşanu – Chipciu, Cristea,  Nedelcearu (Săpunaru ’35), Bancu – Hagi, Băluţă, Marin, Maxim ( Rotariu ’75) – Puşcaş,  Keşeru ( Man ’65). Selecţioner: Cosmin Contra
Malta: Bonello – Z. Muscat, Agius,  Borg,  Zerafa – R. Muscat  Fenech ( Grech ’59), Mbong,  Corbolan ( Montebello ’84) –  Effiong, Gambin ( Mifsud ’21). Selecţioner: Raymond Farrugia

Într-o altă partidă disputată luni, Spania – Suedia 3-0!