România – Tineret a pierdut semifinala cu Germania, de la Campionatul European...

România – Tineret a pierdut semifinala cu Germania, de la Campionatul European : 2-4, după ce la pauză era în avantaj!

0 178

La Bologna s-a frânt visul României de a se califica în finala Campionatului European de fotbal, pentru echipele de Tineret…În semifinala competiției, tricolorii au sperat până la pauză că pot face o minune. Au jucat magistral prima parte a meciului, în fața campioanei en titre, Germania și au încheiat o primă repriză fabuloasă, care va rămâne în istoria fotbalului nostru : 2-1. Germania a deschis scorul în min. 21, prin Amiri, însă în numai cinci minute tricolorii au beneficiat de o ocazie în careul advers, oprită de nemţi prin fault la Hagi. VAR-ul ne-a fost din nou prieten, iar Puşcaş a marcat, din penalty, (1-1). Scorul părea că rămâne așa la pauză, însă ultimele minute ale primei reprize au scos în evidență o echipă a României determinată :  Ianis Hagi a înviorat totul cu o pasă genială de 35 de metri, pe flancul stâng, la Ivan, care a centrat perfect pentru un gol fabulos marca Puşcaş: 2-1 pentru România, în minutul 44!! Atât, însă! De la vestiare, echipa Germaniei a ieșit mai puternică, România a acuzat oboseala și căldura excesivă, iar nemții au dominat minute în șir. Avea să fie repriza lor, pentru că au înscris de trei ori, întorcând rezultatul… Waldschmidt a egalat dintr-un penalty oferit de o imprudenţă a lui Ianis Hagi (2-2). Au urmat gafele lui Nedelcearu și Paşcanu, care a faultat la marginea careului, în min. 89, oferindu-i ocazia lui Waldschmidt să ducă Germania în avantaj (3-2). Meciul era jucat însă, două minute mai târziu, acelaşi Paşcanu a recidivat, a văzut roşu şi a oferit o nouă lovitură liberă pentru Germania, practic din aceeaşi poziţie: 4-2! România – Tineret părăsește lupta pentru finală, aplaudați de 15 mii de suporteri români, aflați în tribunele stadionului din Bologna.

Un vis frumos, spulberat însă, dar tricolorii mici merită felicitări, pentru că au oferit o nouă imagine a ponositului fotbal românesc…

ROMÂNIA: Radu, Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Ștefa, Băluță, Cicâldău (Ciobanu), Man, Ianis Hagi, Ivan (F. Coman), Pușcaș (Petre). Selecționer: Mirel Rădoi