Romania pierde in fata Danemarcei

0 162

Prima reprezentativa de handbal feminin a Romaniei a suferit prima infrangere la Campionatul European din Danemarca, chiar in fata echipei gazda. Romania a pierdut partida cu scorul de 22-25, chiar daca a reusit sa intre in avantaj la pauza, dupa o prima repriza in care a revenit excelent, desi a fost condusa, insa nu a mai reusit acelasi lucru si in a doua repriza.
Dupa victoria cu Spania din primul meci la europene, Romania a intalnit chiar echipa gazda, Danemarca, intr-un meci la care atmosfera a fost incendiara. Poate de aceea inceputul partidei n-a fost chiar stralucit pentru Romania, emotiile si presiunea publicului avand efecte in jocul fetelor lui Voina. Insa tricolorele n-au permis gazdelor sa se distanteze, avand mereu puterea sa revina si sa egaleze.
Din pacate, repriza a doua a fost catastrofala pentru fetele noastre, care au marcat doar 7 goluri in aceste 30 de minute. Voina o introduce pe Gatzel pe extrema stanga, un post cu care talentatul centru al Oltchimului nu este deloc familiarizat, dovada fiind cele trei mingi pierdute de aceasta in decursul celor 12 minute jucate. Cu o forta remarcabila pe contraatac, danezele profita de fiecare greseala a echipei noastre si intorc soarta partidei (17-22, min.45). Voina face o noua greseala si cere timeout prea tarziu, nereusind sa le monteze din nou pe fetele noastre pentru victorie. Dupa ce arbitrele franceze acorda deja cunoscutul 5% pentru gazde, nationala noastra pica de tot si pierde cu scorul de 26-23, nu inainte ca Geiger sa iroseasca o aruncare de la 7 metri in ultima secunda, nervii jucatoarei noastre fiind mult prea intinsi pentru a reusi sa marcheze un gol care s-ar putea dovedi decisiv in fazele superioare.