Naţionala României a câştigat manşa tur a barajului cu Serbia, pentru calificarea la Campionatul Mondial de handbal feminin şi a luat o serioasă opţiune pentru calificarea la turneul final. Echipa noastră s-a impus în meciul de la Kraljevo, cu 32-26 (17-13), după ce a condus pe toata durata partidei. Serbia s-a apropiat în debutul reprizei secunde la doar două goluri (17-15 şi 18-16), dar au fost singurele momente în care echipa gazdă s-a apropiat ameninţător. A fost primul meci oficial pentru Tomas Ryde, selectionerul României. În echipa noastră doar trei jucătoare şi-au înscris numele pe lista marcatoarelor. Cristina Neagu a fost de neoprit, cu 11 goluri înscrise, Adriana Nechita şi Valentina Ardean Elisei ,fiecare cu 5 reusite, fiind celelalte marcatoare din echipa noastră. România a pierdut-o pe Paula Ungureanu în minutul 47, care s-a accidentat după o aruncare de la 7 metri, dar chiar şi aşa tricolorele au gestionat avantajul până la finalul întâlnirii.

.Returul barajului este programat pe 13 iunie, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Turneul final al Campionatului Mondial se dispută în Danemarca, în perioada 5-20 decembrie.

Foto :prosport.ro