Romania invinge in Estonia

0 122

Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei a debutat, vineri, cu o victorie in preliminariile Cupei Mondiale din 2014, dupa ce a reusit sa invinga in deplasare, cu scorul de  2-0 (0-0), reprezentativa Estoniei, intr-o partida disputata pe A. Le Coq Arena din Tallinn.

Golurile echipei nationale a Romaniei, pregatite de Victor Piturca au fost marcate de Gabriel Torje in minutul 55 si de Ciprian Marica in minutul 75, acestuia din urma apartinandu-i si pasa de la prima reusita. Primul gol al partidei a fost marcat de ex-dinamovistul Torje care a speculat o greseala a fundasilor estonieni, marcand din marginea careului de sase metri.

Ciprian Marica dubleaza avantajul Romaniei, cu un sut similar celui trimis pe langa poarta, la faza anterioara. Elevii lui Victor Piturca au avut o actiune foarte buna, inceputa din propria jumatate si “plimbata” de pe stanga pe dreapta. Marica a primit in centru, i-a pasat in dreapta lui Torje, apoi a ramas singur si a reprimit in careu, a avantat un pas si a tras din nou la coltul lung, de langa un aparator advers, iar portarul nu a mai putut respinge

Dupa anuntarea echipelor de starta fost relevat faptul ca ambii antrenori se vor baza pe un sistem de joc  4-2-3-1, o abordare prudent-ofensiva a jocului de catre ambele parti, in care rolul mijlocasilor centrali a fost crucial, in cazul de fata Gicu Grozav, respectiv Ojamaa.

ESTONIA: Pareiko – Jaager, Rahn, Klavan, Teniste – Dmitrijev, Vassiljev – Puri, Ojamaa, Kink – Oper; Antrenor: Tarmo Ruutli;

ROMANIA: Lobont – Matel, Goian, Chiriches, Rat – Lazar, Bourceanu – Torje, Grozav, Tanase – Marica; Antrenor: Victor Piturca.