Romania facuta knock-out de Olanda pe National Arena

0 243

Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei, a fost facuta knock-out in fata propriilor suporteri de catre selectionata Olandei care a invins fara probleme cu scorul de 4-1. Aceasta este prima infrangere a Romaniei din actualele preliminarii de calificare la Cupa Mondiale 2014. Nationala Romaniei a inceput bine jocul avand o ocazie foarte mare de a marca prin Torje care a trimis mingea in bara dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 m.

Insa imediat dupa aceasta ocazie "tricolorii" parca s-au speriat ca ar fi putut castiga si aceasta partida si a primit doua goluri pe care portarul Tatarusanu le putea evita. Olandezii s-au desprins la 3-1 printr-un penalty, facut cadou de data aceasta de ex-brasoveanul Tamas. Olandezii au marcat pentru 4-1 printr-o pasa plecata de la o actiune anterioara de ofsaid.

Treptat oaspetii s-au instalat la carma joculu. Dezamagiti de ratarile uriase si de golul primit, tricolorii s-au trezit dominati copios de olandezi, care nu au refuzat atacul. Ocaziile si-au facut iar aparitia la poarta lui Tatarusanu, dar golul nu s-a mai lipit de Van Persie, Heitinga sau Lens. Asta pana in minutul 30, Cand Martens Indi a scapat din marcaj la cativa metri de poarta noastra si a sutat simplu cu latul in plasa pentru 2-0, in timp ce Tatarusanu era cu capul in nori.

Au urmat minute bune de dominare a olandezilor, pe fondul unui joc apatic al romanilor, care si-au dat mai mereu cu stangul in dreptul. Speranta a renascut in tabara noastra in minutul 40, cand Marica a luat o faza pe cont propriu, a lasat trei adversari pe drum in patrundere si a sutat frumos pe jos de la 18 metri, reducand din diferenta. Insa cum a renascut sperata asa a si murit doar 5 minute mai tarziu, cand Tamas l-a faultat in careu pe un olandez iar arbitrul intalnirii a aratat punctul cu var.

Vicecampionii mondiali au avut poate momente mai bune, fara o dominare clara, insa au avut de partea lor norocul, pe Tatarusanu si arbitrul. Romania nu a aratat ca o echipa slaba, insa scorul arata dramatic si ne-a trimis fara probleme pe locul al treilea in grupa..

Ceea ce este mai rau este ca Ungaria a invins Turcia la Budapesta cu scorul de 3-1 si a urcat pe pozitia a doua cu noua puncte la fel ca Romania, insa avand un golaveraj mai bun decat noi.