Romania debuteaza cu dreptul la Campionatul Mondial de handbal feminin

0 156

?Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a debutat cu o victorie in fata reprezentativei Chinei la Campionatele Mondiale desfasurate in Franta, la Toulon. Vicecampioane mondiale, romancele au fost surprinse de replica peste asteptari a echipei Chinei, care a controlat cu autoritate debutul partidei. Echipa asiatica a condus chiar si la cinci goluri, dar pe final de prima repriza Romania a echilibrat meciul. In partea secunda echipa noastra a practicat un joc mult mai agresiv in aparare reusind sa se distanteze la doua goluri pentru prima data in minutul 37. Meciul a continuat sub nota echilibrului pana la final, ecartul ramanand acelasi si dupa terminarea timpului regulamentar de joc: 31-29.

Luni, Romania intalneste Tunisia in cel de-al doilea meci din grupa D.