Romania – Albania, victorie la scor, 6 – 1!

0 152

Cu emotiile calificarii epuizate de cateva saptamani Romania merge la EURO 2008 din postura absolut surprinzatoare si?la care putini romani sperau locul 1.

Echipa noastra, in ultimul meci din preliminarii, a invins miercuri seara Albania, scor 6-1. Punctele acumulate din acest meci face ca tara noastra sa termine pe primul loc Grupa G de calificare pentru Campionatul European din 2008.

De la acest meici au lipsit cunoscutele vedete Mutu si Chivu, carora li s-a alaturat ?Banel Nicolita si Codrea.

Prin prestatia deosebita a albanezilor care nu au venit sa joace fotbal s-a ajuns la disputarea unui meci alert, deschis si spectaculos. Ambele formatii au iesit la joc, la presing, la spectacol si nu au jucat sa apere rezultatul.

Jucatorii tricolorii au deschis scorul prin Nicolae Dica care in in minutul 23, din sapte metri, a sutat dupa o centrarea perfecta a lui Razvan Cocis.
Prima jumatate a celei de a doua reprize a clarificat totul si a adus linistea in randul taberei romanesti.
Tamas a dus scorul la 2-0 dupa executarea unei lovituri de la 30 de metri lasandu-l fara replica pe portarul albanez.

In minutul 63 Daniel Niculae reuseste sa stopeze „seceta” de gol dupa ce a preluat in careu o centrare a lui Dica si a sutat din doi metri sub bara traversala.
In minutul 65,
dupa pasa nou-intratului Gigel Bucur, Daniel Niculae reuseste cel de al doilea gol.

Scorul final este stabilit in urma executariia doua lovituri de la 11 metri. Marcatori sunt Marica si Dica.

Albanezul Kapllani este cel care marcat singurul gol in min. 62. Fundasii centrali al reprezentativei Albaniei (Curri si Dede) au fost eliminati,in repriza a doua, dupa mai multe faulturi si acumaulare a acte doua cartonase.

Tricolorii au depasit in partida de miercuri cea mai mare diferenta de scor cu care Romania a invins Albania intr-un meci oficial s-a consemnat pe 25 martie 1987, scor 5-1, in preliminariile EURO 1988, atunci cand tricolorii au invins, pe stadionul Steaua, gratie golurilor marcate de Piturca, Boloni, Hagi, Belodedici si Bumbescu. Acela a fost si ultimul meci in care selectionata Albaniei a inscris in poarta Romaniei.