Romania a terminat pe locul sapte la Campionatul European de Polo

0 235

Prima reprezentativa de polo a Romaniei a ocupat, vineri, locul sapte, la Campionatul European de la Zagreb, dupa ce a invins vicecampioana mondiala Spania, scor 8-7 (0-0, 4-3, 4-0, 0-4).
Dupa o prima repriza „alba”, 0-0, spaniolii au deschis scorul în minutul 12 si au condus cu 3-1, dar replica ulterioara a Romaniei a fost excelenta, jucatorii antrenati de Kovas Istvan conducand la finalul reprizei a treia, cu 8-3. Meciul parea jucat in debutul reprizei a patra, dar Spania a revenit in forta, 8-7 (min. 30), aducand emotii Romaniei pe final. Ultimul atac al meciului a apartinut Spaniei, cand mai erau 18 secunde, dar tricolorii au fost norocosi, portarul Stoenescu aparand sutul ibericilor.
Tricolorii au incheiat CE de la Zagreb pe locul 7, dar nereusind sa acceada în primele cinci locuri, calificante direct la CE din 2012, vor fi obligati sa joace calificari pentru turneul final, programat in Olanda peste doi ani.