Romania a reusit sa inscrie trei goluri, insa a primit patru

0 118
Prima reprezentativa de fotbal a Romaniei, a pierdut cu scorul de 4-3 meciul amical disputat pe terenul Sloveniei, in ultimul test dinaintea preliminariilor Campionatului Mondial din 2014.
Gazdele au condus de fiecare data, prin golurile inscrise de Cesar, inca din minutul 3, Dedic, semnatar al unei “duble” (’min. 50-pen., si min. 60) si Kirm (min. 70). Romanii s-au aflat tot timpul in cursa de urmarire si au inscris prin Papp (’min. 55), Torje (min. 68-pen.) si Gicu Grozav (min. 79).
Dupa o prima repriza slaba, dar adjudecata doar cu 1-0 de sloveni – gratie golului din minutul 3 marcat de Cesar – Romania a avut o atitudine mai buna dupa pauza, dar cu greseli taxate de gazde.
Elevii lui Victor Piturca au avut mereu de recuperat diferente de doua goluri si nu au reusit sa egaleze, atunci cand s-au apropiat la unul singur. Una peste alta, Slovenia a obtinut o victorie meritata, chiar daca Romania a punctat atat la suturi spre si pe poarta si le-a nu le-a lasat gazdelor prea mult posesia.
1-0: Slovenia a deschis scorul in minutul 4, prin căpitanul Bostjan Cesar, care a reluat cu o lovitura de cap din 6 metri o centrare venita de pe partea dreapta.
In minutul 48, Ciprian Marica a inscris, insa golul a fost anulat pentru hent comis de atacantul roman. 2-0: In minutul 50, Vlad Chiriches l-a faultat pe Birsa in careu, dupa ce a preluat gresit.
Penaltiul a fost transformat de Zlatko Dedici. 2-1: Papp inscrie primul sau gol la echipa nationala, dupa ce reia din trei metri o centrare din lovitura libera a lui Torje. 3-1: Zlatko Dedici realizeaza dubla in minutul 60, dupa ce inscrie cu un sut de la 14 metri lateral dreapta pe langa Bogdan Lobont 3-2: Handanovici il faulteaza in careu pe Tanase în minutul 67, iar Torje transforma penaltiul un minut mai tarziu. 4-2;
In minutul 70, Kirm inscrie cu un sut de la 9 metri lateral stanga. 4-3: Marius Niculae intoarce o minge pentru Gheorghe Grozav, care inscrie din 8 metri la coltul lung.

Slovenia: Handanovic – Brecko, Suler (Bacinovic min. 91), Cezar, Struna – Birsa (Sisic min. 79), Radoslavljevic, Kurtic (Mertelj min. 71), Dedic (Ilicic min. 71) – Kirm – Matavz (Velukonja min. 84) Rezerve neutilizate: Belec, Lazic, Kelhar, Maro, Matic, Vrsic
Romania: Lobont – Papp (Luchin min. 73), Chiriches, Gaman (Tamas min. 46), Rat (Latovlevici min. 79) – Cocis, Lazar (Bourceanu min. 46) – Torje, Stancu (Grozav min. 46), Tanase – Marica (Niculae min. 65) Rezerve neutilizate: Tatarusanu, Gardos, Roman, Maxim, Grigore.