Echipa naţională de handbal feminin a României a făcut din nou un meci foarte bun, în semifinalele contra Norvegiei, de la Campionatul Mondial! Cu toate acestea, elevele lui Ryde au ratat calificarea în finala mare, după un meci epuizant, decis de prelungiri şi de…brigada de arbitri, care a acţionat atunci când trebuia! Scorul la finalul timpului regulamentar a fost 27-27, după ce Norvegia a condus la pauză, cu 17-14. Totuşi, echipa noastră a avut o şansă uriaşă de a decide meciul în ultima secundă, când a avut atacul, Elisei a tras puternic, dar mingea a fost parată de portarul Norbegiei! În prelungiri, Norvegia a fost împinsă uşor, dar constant, de la spate de cei doi arbitrii, dar chiar şi aşa România s-a bătut eroic, pâna la final, pentru a întoarce rezultatul. S-a terminat 33-35 şi pentru România rămâne finala mică, pentru bronz contra Poloniei, duminică, de la 15:45.

Marcatoarele echipei Romaniei: Neagu 8 goluri, Nechita si Manea (6), Buceschi (4), Ardean Elisei şi Geiger (3), Perianu (2), Bradeanu (1). Ungureanu a avut 11 parade din 42 de aruncări la poartă, un procentaj de 26%.