România a pierdut meciul de debut de la Campionatul European de handbal...

România a pierdut meciul de debut de la Campionatul European de handbal feminin, scor 19-22, împotriva Germaniei

0 314

Echipa naţională de handbal feminin a României a avut parte de un debut cu stângul la Campionatul European din Danemarca, fiind invinsă de Germania.

Elevele lui Bogdan Burcea nu au găsit drumul către gol în primele 8 minute ale meciului inaugural, cu Germania, perioadă în care Dumanska a scos de 4 ori mingea din plasă. Din păcate, Cristina Neagu nu a avut cea mai bună repriză. A înscris un singur gol, ratând și o lovitură de la 7 metri. Pătrunderile Elizei Buceschi ne-au ținut însă aproape de nemțoaice.

După pauză România a ieșit cu altă față de la vestiare. Neagu și-a asumat mai multe aruncări, procentajul i-a crescut, iar „tricolorele” au egalat la 14. Alexander Koke, secundul Germaniei, cel care s-a ocupat astăzi de echipă, a cerut inspirat timp de odihnă. Rezultat final : Germania – România 22-19.

Pentru România urmează sâmbătă un meci decisiv cu Polonia. O victorie ne-ar duce, cel mai probabil, în faza grupelor principale.