România a încheiat în această după amiază participarea la Cupa Mondială de rugby din Anglia. A făcut-o cu o înfrângere în meciul cu Italia, lucru care nu înseamnă calificarea la următoarea competiţie mondială, cea din Japonia. Cu alte cuvinte, echipa noastră nu a realizat cele două victorii pe care şi le-a propus,cu Italia şi Canada şi a rămas doar cu succesul din meciul cu echipa nord americană…Vlaicu şi compania ne-au făcut să sperăm foarte mult în cele cinci zile dintre victoria fabuloasă cu Canada şi partida de astăzi, cu Italia. Partida a început excelent pentru noi, transformerul Vlaicu punând primele puncte pe tabelă dintr-o lovitură de pedeapsă. A fost însă un foc de paie, pentru că italienii au început apoi să ne înscrie eseu după eseu. Adversarii au profitat la maximum de lipsa de agresivitate din apărarea noastră, dar şi de omul în plus dintre minutele 15 şi 25, după cartonaşul galben luat de Var Heerden pentru un gest de indisciplină. S-a ajuns la 22-3, scorul pauzei, şi era deja clar că nu se mai poate întâmpla nimic şocant în acest meci. Nici cei mai optimişti dintre suporteri nu s-au mai gândit la o revenire după o asemenea diferenţă, iar obiectivul nostru în a doua repriză a fost să înscriem un eseu de onoare, mai ales că italienii au lăsat-o mai moale. Am reuşit însă trei, în minutele 66, 74 şi 79, două prin Apostol şi unul prin Popârlan, şi am început să regretăm că nu mai avem timp la dispoziţie pentru a încerca din nou miracolul. S-a încheiat totuşi 32-22, locul 4 din 5…Campuţin totuşi, pentru că am avut jucători naturalizaţi, am avut selecţioner din rugby-ul adevărat, dar nu prea am avut inspiraţie. În plus, România a încasat în toate meciurile cartonaş galben, ceea ce nu e un lucru lăudabil…