Romania a castigat Cupa Mondiala la handbal feminin

0 188

Nationala de handbal feminin a Romaniei a castigat, duminica, finala Cupei Mondiale de la Aarhus, dupa ce a invins reprezentativa similara a Norvegiei, scor 28-27 (19-13).
Rezultatele echipei Romaniei la Cupa Mondiala au fost urmatoarele: 28-22 cu Danemarca, 25-35 cu Rusia, 41-24 cu Suedia, toate in grupa A, 30-24 cu Germania in semifinale si 28-27 cu campioana europeana si olimpica Norvegia, in finala.
Tricolorele au jucat pentru a doua oara finala Cupei Mondiale, dupa cea din 2006, cand Rusia a invins, cu 29-28, intrand in posesia trofeului in premiera.
Sustinute frenetic de o galerie formata ad-hoc in Danemarca, tricolorele au dominat finala inca din start.
Nordicele au condus in primul minut cu 2-0, dar apoi au alergat continuu dupa egalare. In minutul 22, Cristina Neagu a marcat pentru 12-9, diferenta crescand apoi prin golurile lui Maier si Elisei-Ardean (16-11, min. 26).
Apararea mobila si artagoasa a fost principala arma a Romaniei, Norvegia nereusind sa depaseasca blocajele, din care s-au recuperat mingi pentru atacuri rapide.
Dupa ce a luat un avantaj linistitor in prima repriza, echipa antrenata de Radu Voina nu a mai putut fi oprita (21-14, min. 35).
Norvegia a ripostat la mijlocul reprizei, revenind la doar doua goluri (23-21) si 25-27 (min. 57), dupa care ultimul minut a fost dramatic. Neagu a ratat atacul la scorul 28-27, iar vedeta Norvegiei, Rigelhuth a pierdut mingea in fata eroinei partidei, portarul Florentina Stanciu, care a aparat excelent. Scor final: 28.27, iar tricolorele castiga Cupa Mondiala, dar si marele premiu de 25.000 de euro.
Marcatoarele echipei Romaniei au fost Neagu 7 goluri, Maier 5, Elisei-Ardean 4, Stanca 4, Amariei 3, Manea 2, Vadineanu 2, Puscasu 1.
Din tabara nordicelor s-au remarcat Stange si Loke, cu cate 4 reusite.
Romania va fi recompensata cu 25.000 de euro, Norvegia cu 15.000 de euro, medaliata cu bronz, cu 10.000 de euro, iar echipa de pe locul patru, cu 5.000 de euro.

Radu Voina: Sa ramanem cu picioarele pe pamant
Antrenorul reprezentativei feminine de handbal a Romaniei, Radu Voina, a declarat, duminica, agentiei MEDIAFAX, ca se bucura de victoria din finala Cupei Mondiale, dar a precizat ca jucatoarele sale trebuie sa ramana „cu picioarele pe pamant”, deoarece la Campionatul Mondial va fi cu totul altceva.
„Asa cum am declarat si inaintea Cupei Mondiale, nu am urmarit rezultatele, ci evolutia echipei. Asta nu inseamna ca nu ne bucuram toata echipa pentru castigarea turneului. Personal, apreciez ca Romania a avut o evolutie buna la Cupa Mondiala. Sa nu uitam insa ca e o competitie amicala. Sa ramanem cu piciarele pe pamant, pentru ca la Campionatul Mondial va fi cu totul altceva. La echipa noastra mi-a placut jocul celor doi pivoti, Manea si Stanca, care ar fi pacat sa nu fie folositi impreuna la ce valoare au. Mi-a mai placut jocul din prima repriza de azi si cred ca in perspectiva mondialelor revenirea Narcisei Lecusanu in lot va conta foarte mult. Nu cred ca vom sarbatori in aceasta seara, pentru ca s-a adunat multa oboseala, mai degraba ne facem bagajele sa venim repede acasa”, a spus Voina.
Echipa nationala va reveni in tara luni, in jurul orei 17.00, pe Aeroportul International Henri Coanda

Sursa: Mediafax