România a capotat, clar, în fața Rusiei și și-a luat gândul de...

România a capotat, clar, în fața Rusiei și și-a luat gândul de la medalii, la mondialul de handbal feminin

0 268

România a ieșit din cursa pentru semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, care se desfășoară în Japonia. După ce s-au calificat spectaculos în grupele principale ale competiției, tricolorele au capotat în fața unei super puteri handbalistice, Rusia. Scorul a fost detașat, 27-18, pentru Rusia, cu toate că România a ținut piept adversarelor în prima repriză, care s-a încheiat nedecis, 10-10! Fetele lui Tomas Ryde au comis însă o grămadă de erori în atac – 20 în total în cele 60 de minute, astfel că nu aveau cum să învingă campioana olimpică en-titre. Pentru echipa noastră au marcat : Neagu 5, Pristaviță 2, Saraficeanu 2, Ostase 2, Perianu 2, Dedu 1, Pintea 1, Florica 1, Polocoșer 1, Vizitiu 1.

În clasament, România nu are vreun punct, iar singurul obiectiv rămâne calificarea la Jocurile Olimpice de anul viitor. Pentru aceasta, la o primă analiză, echipa noastră ar trebui să învingă Suedia și, desigur, Japonia și să beneficieze și de un joc favorabil al celorlalte rezultate. Pentru echipa noastră urmează partida de marți, cu Suedia (ora 13:30).