Roma este campioana Italiei

0 296

AS Roma, formatia lui Cristian Chivu, a castigat editia din acest an a Cupei Italiei dupa ce a invins cu scorul general de 7-4 pe proaspata campioana a Italiei, Internazionale Milano.
Dupa 6-2 pe Olimpico, Roma a pierdut la Milano doar cu 2-1 si astfel Totti, Chivu, Alessandro Mancini si ceilalti romani au ridicat trofeul deasupra capului chiar pe stadionul Giuseppe Meazza.

In retur, Inter a marcat de doua ori in sapte minute in startul reprizei a doua prin argentinienii Hernan Crespo si Julio Cruz dar in minutul 70 Ivan Cordoba a fost eliminat de la gazde iar in minutul 82 Simone Perrotta a inscris pentru Roma golul care practic a spulberat si ultima farama de speranta din tabara lui Inter.