Roland Garros – Meciul Halep-Stosur, intrerupt de ploaie! Irina Begu, invinsa in...

Roland Garros – Meciul Halep-Stosur, intrerupt de ploaie! Irina Begu, invinsa in optimi!

0 392

Simona Halep (cap de serie 6) a jucat duminica seara in optimile Grand Slam-ului de la Roland Garros cu australianca Samantha Stosur (cap de serie 21) doar pana la scorul de 5-3 pentru romanca, meciul fiind intrerupt de ploaie si urmand sa se reia luni.
Dupa un inceput mai putin concludent Haleo reuseste sa-si impuna jucul si sa se apropie de castigarea primului set. Din pacate cand jocul ei pare aca merge tot mai bine a venit ploaia.

Irina Begu, invinsa in optimi de Shelby Rogers: 3-6, 4-6
Irina Begu (28 WTA) a pierdut duminica in optimile de la Roland Garros (al doilea turneu de Grand Slam al anului) in fata americancei Shelby Rogers (108 WTA – SUA), care devine una dintre surprizele competitiei. Romanca nu a gasit solutii la loviturile tari trimise de adversara sa, fiind prea mult in defensiva. Irina nu a reusit sa domine jocul si a facut prea multe greseli nefortate, pierzand in doua seturi.
Begu rateaza astfel intalnirea din sferturi cu Muguruza (pe care a invins-o de curand la Madrid) si va fi rasplatita pentru evolutia la RG cu 240 ouncte WTA si 173.000 euro.