Rezultate si clasamente Euro 2008

Rezultate si clasamente Euro 2008

0 63

Etapa de sambata a preliminariilor lui Euro 2008 a adus o serie de rezultate interesante cum ar fi victoria selectionatei Kazahstanului care a invins Serbia cu 2-1, Portugalia a zdrobit Belgia, Bosnia s-a impus in Norvegia, Turcia a surclasat Grecia in deplasare, Germania s-a impus surprinzator de clar in Cehia si Romania a plecat neinvinsa din Olanda.

Dar iata rezultatele inregistrate sambata seara in preliminariile Euro 2008

Grupa A
Kazahstan – Serbia 2-1 (0-0). Ashirbekov (min.47), Zhumaskaliev (min. 61)/ Zigic (min. 68).
Polonia – Azerbaidjan 5-0 (3-0). J. Bak (min. 2), Dudka (min. 5), Lobodzinski (min. 33), Kryznowek (min. 58), Kazmierczak (min. 84).
Portugalia – Belgia 4-0 (0-0). Nuno Gomes (min. 53), Cristiano Ronaldo (min. 55 si 75), Quaresma (min. 68).
Clasament: 1. Polonia 13 puncte, 2. Finlanda 11 puncte, 3. Portugalia 10 puncte, 4. Serbia 10 puncte, 5. Belgia 7 puncte, 6. Kazahstan 5 puncte, 7. Armenia un punct, 8. Azeribaidjan un punct.
Etapa viitoare: Azerbaidjan – Finlanda, Polonia – Armenia, Serbia – Portugalia (28 martie).

Grupa B
Insulele Feroe – Ucraina 0-2 (0-1). Yezerski (min. 21), Gusev (min. 58).
Scotia – Georgia 2-1 (1-1). Boyd (min. 11), C. Beattie (min. 89)/ S. Arveladze (min. 40).
Lituania – Franta 0-1 (0-0). Anelka (min. 73).

Clasament: 1. Scotia 12 puncte, 2. Franta 12 puncte, 3. Ucraina 9 puncte, 4. Italia 7 puncte, 5. Lituania 4 puncte, 6. Georgia 3 puncte, 7. Insulele Feroe 0 puncte.
Etapa viitoare: Ucraina – Lituania, Georgia – Feroe, Italia – Scotia (28 martie).

Grupa C
Moldova – Malta 1-1 (0-0). Bordian (min. 85)/ Mallia (min. 73).
Norvegia – Bosnia Her?egovina 1-2 (0-2). Carew (min. 50 pen.)/ Misimovic (min. 14), Muslimovic (min. 34).
Grecia – Turcia 1-4 (1-1). Kyrgiakos (min. 5)/ Sanli Tuncay (min. 26), Unal (min. 55), Tumer Metin (min. 71), Karadeniz (min. 82).
Clasament: 1. Turcia 12 puncte, 2. Grecia 9 puncte, 3. Bosnia Her?egovina 7 puncte, 4. Norvegia 6 puncte, 5. Malta 4 puncte, 6. Ungaria 3 puncte, 7. Moldova doua puncte.
Etapa viitoare: Ungaria – Moldova, Malta – Grecia, Turcia – Norvegia (28 martie).

Grupa D
Irlanda – Tara Galilor 1-0 (1-0). Ireland (min. 39).
Cipru – Slovacia 1-3 (1-0). Aloneftis (min. 45)/ Vittek (min. 54), Skrtel (min. 67), Jakubko (min. 77).
Cehia – Germania 1-2 (0-1). Baros (min. 76)/ Kuranyi (min. 42 si 62).
Clasament: 1. Germania 13 puncte, 2. Cehia 10 puncte, 3. Irlanda 10 puncte, 4. Slovacia 9 puncte, 5. Cipru 4 puncte, 6. ?ara Galilor 3 puncte, 7. San Marino 0 puncte.
Etapa viitoare: Cehia – Cipru, Irlanda – Slovacia, Tara Galilor – San Marino (28 martie).

Grupa E
Estonia – Rusia 0-2 (0-0). Kerzhakov (min. 66 si 78)
Israel – Anglia 0-0.
Croatia – Macedonia 2-1 (0-1). Srna (min. 58), Eduardo (min. 88)/ Sedloski (min. 36).
Clasament: 1. Croatia 13 puncte, 2. Rusia 11 puncte, 3. Anglia 8 puncte, 4. Israel 8 puncte, 5. Macedonia 7 puncte, 6. Estonia 0 puncte, 7. Andorra 0 puncte.
Etapa viitoare: Israel – Estonia, Andorra – Anglia (28 martie).

Grupa F
Liechtenstein – Irlanda de Nord 1-4 (0-0). Burgmeier (min. 90)/ Healy (min. 52, 75 si 83), McCann (min. 90).
Spania – Danemarca 2-1 (2-0). Morientes (min. 34), David Villa (min. 45)/ Gravgaard (min. 49).
Clasament: 1. Suedia 12 puncte, 2. Irlanda de Nord 10 puncte, 3. Danemarca 7 puncte, 4. Spania 6 puncte, 5. Letonia 3 puncte, 6. Islanda 3 puncte, 7. Liechtenstein 0 puncte.
Etapa viitoare: Liechtenstein – Letonia, Irlanda de Nord – Suedia, Spania – Islanda.

Grupa G
Albania – Slovenia 0-0.
Luxemburg – Belarus 1-2 (0-1). Sagramola (min. 68)/ Kalachev (min. 24), Kutuzov (min. 54).
Olanda – Romania 0-0.
Clasament: 1. Olanda 11 puncte, 2. Bulgaria 8 puncte, 3. Romania 8 puncte, 4. Belarus 7 puncte, 5. Slovenia 4 puncte, 6. Albania doua puncte, 7. Luxemburg 0 puncte.
Etapa viitoare: Bulgaria – Albania, Romania – Luxemburg, Slovenia – Olanda (28 martie).

COMENTARII

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.