Râșnovul i-a purtat noroc lui Karl Geiger : neamțul a câștigat ambele...

Râșnovul i-a purtat noroc lui Karl Geiger : neamțul a câștigat ambele etape ale Grand Prix-ului de sărituri de vară

0 208

A doua etapă a Grand Prix-ului masculin de sărituri cu schiurile, pe material plastic, de la Râșnov, de pe trambulina având K 90 de metri, i-a revenit, ca și ieri, germanului Karl Geiger (269.4 puncte – 99.5 și 100.5 metri). Față de etapa de sâmbătă, s-a depășit granița celor 100 de metri, nu numai de învingător, ci și de rusul Klimov, care sâmbătă se clasase pe locul trei. În etapa de duminică, rusul a reușit cea mai lungă săritură din concurs – 101.5 metri, reușind, în final, să se claseze pe locul doi. Pe locul trei a terminat polonezul Dawid Kubacki. În clasamentul general continuă să conducă Klimov (505 puncte). Podiumul este completat cu polonezii Kamil Stoch (367 p) și Piotr Zyla (360 p).
Organizarea celor două etape de la Râșnov a fost apreciată de oaspeții prezenți pe Valea Cărbunării, dar și de publicul amator, care a asistat la întreceri spectaculoase.