Rares Dumitrescu a castigat medalia de aur la Atena

0 186

Sportivul roman Rares Dumitrescu a ocupat locul trei la concursul individual de sabie din cadrul Cupei Mondiale de la Atena (Grecia).

Scrimerul roman a trecut pe rand de polonezul Marcin Koscielniakowski (turul I), cu 15-4, de belarusul Dmitri Lapkes (turul II), cu 15-13, in optimi a dispus de francezul Julien Pillet, cu 15-10, iar in sferturi a trecut de italianul Aldo Montano, cu 15-14, pierzand in semifinale la francezul Nicolas Limbach (9-15). Competitia a fost castigata de ungurul Aron Szilagyi, prin abandonul lui Limbach.

Pe echipe, Romania a ocupat locul 4, dupa ce a pierdut finala mica in fata Frantei (32-45). Romania a invins Turcia in optimi (45-26), Belarus in sferturi (45-42), dar a cedat in semifinale in fata Rusiei (39-45).